Jubileuszowa FERMA już za nami

Show the MENU
20.02.2017

Hale EXPO i MOSiR w Łodzi 17-19 lutego br. zostały opanowane przez hodowców, wystawców i tłumy zwiedzających. Wszystko za sprawą jubileuszowych XX Międzynarodowych Targów FERMA Świń i Drobiu oraz XVII Międzynarodowych Targów Ferma Bydła, objętych honorowym patronatem przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztofa Jurgiela.

Na zwiedzających czekało ponad 200 wystawców z kraju i z zagranicy, którzy w swojej ofercie mieli praktycznie wszystko, co niezbędne do prowadzenia produkcji zwierzęcej. Tradycyjnie wystawa maszyn odbyła się w hali MOSiR, natomiast halę EXPO wypełniły stoiska firm z branży rolniczej prezentujących najnowsze osiągnięcia w hodowli bydła, trzody chlewnej i drobiu. Nie zabrakło innowacyjnych rozwiązań technicznych i technologicznych dla szeroko pojętej infrastruktury hodowli. Obok firm swoje stoiska miały związki i organizacje hodowców, wśród których wymienić należy Polską Federację Hodowców Bydła i Producentów Mleka, Łódzki Związek Hodowców Bydła, Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej „POLSUS”, Polski Związek Zrzeszeń Hodowców i Producentów Drobiu.

Wśród stoisk integracyjnych dla instytucji rolniczych obok Agencji Rynku Rolnego, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego swoje stoisko miał także Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego zs. w Bratoszewicach, będący jednym ze współorganizatorów targów. Zwiedzający chętnie przystawali przy stoisku ŁODR, gdzie doradcy ośrodka służyli fachowym doradztwem oraz dysponowali bezpłatnymi materiałami informacyjnymi w postaci ulotek, broszur branżowych oraz miesięcznika RADA.

Tradycyjnie już obok części wystawowej odbywały się konferencje naukowo-techniczne obejmujące tematyką hodowlę bydła, trzody chlewnej i drobiu. Łącznie w czasie targów odbyło się ponad 50 wykładów prowadzonych przez znanych naukowców i praktyków. Swoje referaty wygłosili, m.in.: prof. dr hab. Zygmunt Pejsak oraz dr Marian Kamyczek. W auli głównej odbyło się wiele ciekawych paneli dyskusyjnych. Drugiego dnia targów z inicjatywy Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego oraz Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyła się debata Współczesne rolnictwo – problemy i wyzwania w produkcji zwierzęcej, w której udział wzięli: prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz oraz podsekretarz stanu w MRiRW Ewa Lech. Z ramienia ŁODR w debacie uczestniczyli zastępcy dyrektora Marek Sarwa i Tadeusz Morawski.

W ocenie zwiedzających ważne jest organizowanie tego typu wydarzeń, ponieważ istnieje wtedy możliwość wymiany doświadczeń miedzy hodowcami, przedstawicielami firm oraz naukowcami, co przekłada się na mocno akcentowany w ostatnim czasie transfer wiedzy od nauki do praktyki. Szczególnie w tym trudnym dla rolnictwa okresie związanym z występującymi w kraju przypadkami ASF i ptasiej grypy możliwość podzielenia się swoimi przemyśleniami zdaje się być dla hodowców swego rodzaju odskocznią od codziennych problemów. Miejmy nadzieję, że wbrew panującym trendom udział w takim specjalistycznym, niszowym wydarzeniu w skali kraju będzie impulsem do rozwoju rodzimej hodowli.
 
Mateusz Leśniewski
Fot.: Cezary Solarczyk